czwartek, 20 listopada 2014

Wyzwanie oszczędzanie - 52 tygodnie


Zawsze na coś zbieramy pieniądze – na wakacje, na mieszkanie, tudzież na bardziej przyziemne sprawy – książki, płyty, buty etc.
Dodatkowy pieniądz zawsze się przyda, jednak czasami ciężko się zmobilizować do oszczędzania.
Dla niektórych potrzebny jest jakiś plan, harmonogram i tu doskonale sprawdza się 52 tygodniowe wyzwanie.

Wstępnie założenie jest takie – zbieramy przez 52 tygodnie określoną kwotę, która rośnie z każdym tygodniem o 1 zł.

Przykład na pierwszych tygodniach:


... i tak do 52 tygodnia, kiedy to łącznie zbierzemy 1378 zł. Można też odwrócić to wyzwanie i zacząć zbieranie od 52zł a skończyć na złotówce – tym sposobem mamy większy kapitał na początku oszczędzania.

Ja wybrałam właśnie ten drugi sposób – po 3 tygodniach mam już 153 zł, a nie 6 zł, co w moim przypadku jest bardziej budujące, bo zaoszczędziłam więcej pieniędzy w krótkim czasie, czyli widzę postęp J

Pozwoliłam sobie zmodyfikować to wyzwanie na swój sposób i pod koniec oszczędzania – tam gdzie już będzie poniżej 20 zł na tydzień, będę oszczędzała więcej w miarę możliwości.

Biorę też pod uwagę, że w trakcie oszczędzania mogą przytrafić się jakieś niezapowiedziane wpływy gotówki, którą też planuję odłożyć.

Jeśli chodzi o lokowanie tych pieniędzy, to ma się wolną rękę – można odkładać na rachunek oszczędnościowy, gromadzić na lokacie (może wspólnie z partnerem), albo też standardowo zbierać do skarbonki.

Jak zrobić taki harmonogram?

Ja zrobiłam sama w Excelu – jak ktoś się trochę zna, to bez problemu stworzy taką tabelkę. Można wyszukać na Internecie, to wyzwanie jest dosyć znane, także nie będzie problemu. 
Osobiście polecam gotowy szablon z Excela pod tym adresem, gdzie możecie go dowolnie zmieniać (wybrać sposób oszczędzania od 1zl czy od 52zl, czy datę rozpoczęcia oraz dodawać bonusy).

Jesteście gotowi na oszczędzanie na Malediwy ;)?


Moja tabelka3 komentarze:

  1. Muszę pomyśleć o czymś podobnym, fajny pomysł :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam ;) Wciągnęłam również mojego chłopaka do tego i bardzo mu się to spodobało, co tydzień pyta i przypomina - a odłożyłaś już w tym tygodniu pieniążka :)?

      Usuń